Całkowite zaćmienie Słońca nastąpi 2 sierpnia 2027 roku, a jego pas przebiegnie przez Hiszpanię, Afrykę Północną (w tym Egipt) i Bliski Wschód (Arabia Saudyjska, Jemen). Będzie to najdłuższe zaćmienie Słońca w XXI wieku, z czasem trwania do 6 minut i 23 sekund w niektórych miejscach. W Polsce zjawisko będzie można zaobserwować jedynie jako zaćmienie częściowe.
Całkowite zaćmienie będzie widoczne w wąskim pasie, który zaczyna się na Atlantyku, przechodzi przez południową Hiszpanię (w tym Kadyks i Malagę), a następnie przez północną Afrykę (Maroko, Algierię, Tunezję, Libię) i dociera do Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Jemenu i Somalii.
W Egipcie maksymalny czas zaćmienia osiągnie około 6 minut i 23 – będzie to najdłuższe całkowite zaćmienie Słońca w całym XXI wieku, widoczne z lądu w latach 1991–2114. Dlatego proponujemy Wam jedyny w stuleciu wyjątkowy wyjazd nurkowy, połączony z podziwianiem tego spektakularnego zjawiska!
