NURKOWANIE W OCEANIE INDYJSKIM – KOMORY – 2023

15 - 26 września - wyprawa nurkowa na Komory. Tuńczyki, rekiny, żaglice oraz żółwie.

Komory to mało znane państwo wyspiarskie leżące w Archipelagu Komorów na Oceanie Indyjskim, między Mozambikiem a północnymi krańcami Madagaskaru. W skład Związku Komorów wchodzą trzy wyspy: Wielki KomorAnjouanMoheli. Czwarta z wysp archipelagu, Majotta, pozostała terytorium zależnym Francji.

Miejsce to nie jest jeszcze popularnym celem turystycznym, a ma wiele do zaoferowania. Znajdują się tu rajskie plaże i turkusowa woda, las tropikalny, niezwykła fauna czy wreszcie Wulkan Kartala. Dzikość, tajemniczość i fakt, że na Komory nie dotarła komercjalizacja sprawiają, że to miejsce jest fascynujące i idealne na podróż. Do odwiedzenia Komorów zachęca też bogata kultura, wywodząca się od arabskich kupców, perskich sułtanów, afrykańskich niewolników, a także piratów z Portugalii. Nurkujących podróżników przyciąga bardzo różnorodna morska fauna – wody te odznaczają się drugą największą bioróżnorodnością na świecie. Nie lada atrakcja są odwiedzające to miejsce humbaki, które tu wydają na świat swoje młode. Spotyka się je tutaj regularnie od sierpnia do października. 

PROGRAM WYJAZDU

Dzień 1, 15 września 2023, piątek

Spotkanie na lotnisku w Warszawie na 2 godziny przed planowanym wylotem, odprawa biletowo – bagażowa.

16:50 – 18:40 – przelot do Sztokholmu. Po przylocie na miejsce oczekiwanie na samolot do Addis Abeby.

21:50 – 06:20 – przelot do Addis Abeby.

Dzień 2, 16 września 2023, sobota

Przylot do Addis Abeby i oczekiwanie na samolot do Moroni.

10:00 – 13:50 – przelot do Moroni. Po przylocie na miejsce załatwienie formalności wizowych, spotkanie z miejscowym kontrahentem i transfer do hotelu Golden Tulip Resort 4* https://grande-comore-moroni.goldentulip.com/en-us/. Zakwaterowanie i czas na odpoczynek po podróży. Obiad i kolacja we własnym zakresie. Nocleg w hotelu.

Dzień 3, 17 września 2023, niedziela

Śniadanie w hotelu. 

09:00 – po śniadaniu wymeldowanie transfer na lotnisko.

11:20 – 12:00 – przelot do Moheli. Po przylocie na miejsce spotkanie z miejscowym przewodnikiem i transfer do Laka Lodge https://lakalodge.com. Zakwaterowanie w pokojach. Pozostała część dnia przeznaczona na zwiedzanie okolicy na własną rękę lub plażowanie. Posiłki i nocleg w hotelu.

Dzień 4, 18 września 2023, poniedziałek

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wypłynięcie na 2 nurkowania. Powrót do hotelu na obiad. Popołudnie wolne. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 5, 19 września 2023, wtorek

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wypłynięcie na 2 nurkowania. Powrót do hotelu na obiad. Popołudnie wolne. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 6, 20 września 2023, środa

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wycieczka do rezerwatu na obserwowanie nietoperzy Livingstone’a, których rozpiętość skrzydeł sięga 1,4 m. To owocożerne zwierzęta, krytycznie zagrożone wyginięciem – pozostało ich jedynie ok. 1200 osobników. Można je obserwować jedynie na Moheli i Anjouan. Trasa wycieczki będzie biegła przez tropikalny las w kierunku gór, podczas spaceru przewodnik będzie opowiadać o najciekawszych roślinach. Po wspięciu się na wzniesienie będzie można obserwować nietoperze.

Po powrocie z wycieczki obiad i przygotowanie się do nurkowania. Tego dnia będzie jedno popołudniowe i jedno nocne nurkowanie.

Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 7, 21 września 2023, czwartek

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wypłynięcie na obserwowanie wielorybów. Jeśli tylko nie okażą zbyt płochliwe, będzie można pływać blisko nich z maska i fajką.

Obiad, kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 8, 22 września 2023, piątek

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wypłynięcie na 2 nurkowania. Powrót do hotelu na obiad. Popołudnie wolne. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 9, 23 września 2023, sobota

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wymeldowanie i wypłynięcie na 2 nurkowania w pobliżu Mchaco, ptasiej wyspy. Ten pokryty guanem monolit jest doskonałym miejscem nurkowym – leży na najbardziej wysuniętym na wschód krańcu wyspy, z którego rozciąga się już otwarty Ocean Indyjski, co daje szanse na spotkanie gatunków pelagicznych – tuńczyków, rekinów, żaglic i napoleonów. To miejsce jest dla bardziej doświadczonych nurków, głębokość sięga tu 40 m. 

Po nurkowaniach lunch w postaci suchego prowiantu i przepłynięcie na plażę Itsamia (jeśli warunki na morzu będą mniej sprzyjające, transfer może odbyć się lądem). Po dotarciu na miejsce zameldowanie w Itsamia Community Bungalows. Następnie wycieczka do wioski i na plażę, gdzie składają jaja żółwie zielone. Co roku, na okolicznych plażach jaj składa około 20 000 żółwic. Miejsce to jest pod specjalna ochroną mieszkańców, którzy bronią żółwi i pilnują, by nikt im nie przeszkadzał w rozrodzie.

Ok. 19:00 – kolacja w campie i wyjście z przewodnikiem na podglądanie żółwi. UWAGA: godzina obserwacji zależy od pływów – żółwie czekają na przypływ, żeby mieć jak najmniejszy dystans do przebycia na lądzie. 

Po powrocie z obserwacji nocleg w campie.

Itsamia Community Bungalows to miejsce bez europejskich wygód. Bungalowy prowadzone są przez mieszkańców wioski, mają prywatne łazienki, wentylatory i moskitiery, jednak prysznice to zbiorniki wody i naczynia do polewania.

Dzień 10, 24 września 2023, niedziela

Bardzo wczesne śniadanie, wymeldowanie i transfer na lotnisko.

09:00 – 09:30 – przelot do Moroni. Po przylocie na miejsce spotkanie z miejscowym przewodnikiem i kierowcą i wycieczka na północ wyspy, którą ukształtowała aktywność wulkaniczna. W trakcie wycieczki będzie można zobaczyć między innymi takie miejsca, jak Dos du Dragon, Lac Salé, Miraculous Mosque i Trou du Prophet. W trakcie wycieczki lunch w formie suchego prowiantu. Po zakończeniu programu przejazd do Moroni i zameldowanie w hotelu Golden Tulip Resort. Kolacja we własnym zakresie. Nocleg w hotelu.

Dzień 11, 25 września 2023, poniedziałek

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wymeldowanie i wyjazd na wycieczkę na zwiedzanie starej części miasta Moroni – będzie okazja na odwiedzenie targów, kafejek i lokalnych sklepików.

Ok. 12:00 – obiad w lokalnej restauracji.

Ok. 13:00 – transfer na lotnisko i pożegnanie z miejscowym kontrahentem.

17:35 – 21:15 – przelot do Addis Abeby i oczekiwanie na samolot do Mediolanu.

Dzień 12, 26 września 2023, wtorek

00:15 – 05:50 – przelot do Mediolanu. Po przylocie na miejsce oczekiwanie na samolot do Warszawy.

07:25 – 09:35 – przelot do Warszawy. Po przylocie na miejsce pożegnanie i koniec imprezy.

PROPONOWANE ZAKWATEROWANIE

CENY

 • przelot – cena od 4100,00 PLN/osoba
 • pakiet pobytowy dla osoby nurkującej z zakwaterowaniem w pokoju dwuosobowym – 2795,00 EUR/osoba
 • pakiet pobytowy dla osoby nienurkującej z zakwaterowaniem w pokoju dwuosobowym – 2195,00 EUR/osoba.W cenie pakietu pobytowego:
 • zakwaterowanie zgodnie z programem
 • przeloty wewnętrzne
 • transfery
 • śniadania podczas pobytu w Moroni (hotel Golden Tulip)
 • śniadania, obiady i kolacje podczas pobytu w Laka Lodge (6 nocy) i Itsamia (1 noc)
 • obiad w dniu wylotu do Polski
 • 10 nurkowań zgodnie z programem (butle, balast, przewodnik)
 • wycieczki zgodnie z programem z miejscowym
 • ubezpieczenie turystyczne UNIQA KL 30 000 z rozszerzeniem o nurkowanie
 • obowiązkowa składka na TFG i TFP.Dodatkowe opłaty:
 • wiza – 30,00 EUR/osoba
 • 2 kolacje podczas pobytu w Moroni
 • napoje do posiłków
 • dodatkowe nurkowania
 • wypożyczenie sprzętu – 75,00 EUR/tydzień
 • inne osobiste wydatki
 • zwyczajowe napiwki

wycieczki niewymienione w programie.